شعار سال
سه شنبه 11 مهر 1402
  • 1401/11/01 - 15:28
  • - تعداد بازدید: 355
  • 1401/11/01 - 15:28
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

طرح «آموزش در محیط کار واقعی» به عنوان بوت کمپ مهارتی در حوزه اشتغال

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در جمع بندی کارگروه اشتغال و تعاون، همایش مدیران، افق بهره‌وری و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آموزش های مهارتی در محیط کار واقعی را به عنوان بوت کمپ مهارتی در حوزه اشتغال برشمرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا»، توسعه «نهضت مهارت آموزی» با محوریت اشتغال پذیری جوانان را گام بلند سازمان آموزش فنی و حرفه ای در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در «گام دوم انقلاب» عنوان و تصریح کرد: ارائه آموزش های مهارتی به خصوص به جوانان یک عبادت بزرگ محسوب می‌شود و اولیا و انبیاء خداوند نیز به یک هنر و مهارتی آراسته و حرفه ای را پیشه کرده بودند. 

وی با بیان اینکه skill up، srart up و scaleup، نقشه راه کشورهای توسعه یافته می باشد و سازمان آموزش فنی و حرفه ای حلقه اصلی این زنجیره است، اظهار داشت: اساس استارت آپ ها برخاسته از دانش و تولید فناوری است ولیکن مفهوم اسکیل آپ، به معنای ارتقاء مهارت مطابقت محصولات و خدمات استارت آپ ها بر اساس نیازهای بازار می باشد و این سازمان به عنوان متولی اصلی مهارت آموزی در کشور، نقش حلقه بین start upها و scale up ها را با ارائه آموزش های مهارتی بر اساس نیاز استارت آپ ها در جهت تولید محصولات و خدمات در مقیاس بالا ایفا می کند.

معاون وزیر کار، اجرای طرح‌های مهارت‌افزایی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی (کهاد و نخلستان) را از جمله اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای در راستای تحقق سند تحول دولت مردمی خواند و افزود:  مهارت افزایی 500 هزار دانشجو  و 500 هزار دانش آموخته دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در طرح های مذکور در دست انجام است.

 وی بیان داشت: مهارت های حرفه‌ای هر پنج سال نیازمند به روزرسانی بر اساس تکنولوژی های جدیدند و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به این منظور در کنار مهارت های سخت، مهارت های نرم را در نظر گرفته است.

حسینی نیا، از آغاز طرح رتبه بندی و تعیین کد شناسایی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در قالب طرح سام (ساماندهی مربیان) و تأمین مربیان مورد نیاز با بهره گیری از مربیان مدعو مهارتی خبر داد و اظهار داشت: طرح سام به منظور ارتقاء منزلت حرفه‌ای و افزایش سطح توانمندی مربیان و ... تدوین شده است تا مربیان با داشتن دانش روز و مهارت بتوانند به کارآموزان این سازمان آموزش دهند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای، با تأکید بر هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت واحدهای تولیدی و خدماتی در ارائه ی آموزش های مهارتی، خاطرنشان کرد: 4 میلیون واحد صنفی درکشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون و 400 واحد، قابلیت اجرای طرح استاد شاگردی که همان توانایی فعالیت در محیط کار واقعی نوین می باشند را دارند.

وی بهترین نوع آموزش را آموزش در محیط کار واقعی خواند و اظهار داشت: تجربه و مطالعات نشان می‌دهد که بهترین شیوه آموزش، آموزش در محیط واقعی کار است و 30 درصد از آموزش های مهارتی ارائه شده از طریق این سازمان به صورت تئوری و ۷۰ درصد آموزش ها به صورت عملی است و افراد در آموزش محیط واقعی کار به واحدهای کارگاهی معرفی شده و با همکاری سازمان تأمین اجتماعی تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرد. طبق آمار بیش از ۸۰ درصد این افراد جذب بازار کار می‌شوند و این طرح باعث افزایش بهره ‌بری ملی می‌شود.

حسینی نیا، از طرح آموزش های مهارتی محیط کار واقعی، به عنوان بوت کمپ مهارتی در حوزه اشتغال یاد کرد و اذعان داشت: کارفرمایان با توجه به نتیجه‌ای که مهارت آموختگان در این نوع آموزش کسب می‌ کنند از آن‌ها برای همکاری، دعوت به عمل می‌آورند بنابراین فارغ از مهارتی که به دست خواهد آمد گذراندن این آموزش ها سرآغاز ورود به بازار کسب‌وکار خواهد بود.

وی خاطرنشان ساخت: تلاش براین است که نظیر چنین کارگاه‌هایی را در همه کارخانه‌های کشور که دست کم ۵۰ کارگر دارند، اجرایی کنیم تا هم‌کارگران از آموزش‌ها مهارتی استفاده کنند و  هم نوآموزان جویای کار، آموزش‌های مهارتی را در محیط واقعی کار فرا بگیرند.

 

* اهداء میثاق نامه وفاداری خانواده بزرگ سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

 

بر اساس این گزارش، در پایان همایش «مدیران، افق بهره‌وری و اشتغال» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، میثاق نامه وفاداری خانواده بزرگ سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در تحقق «نهضت مهارت آموزی در گام دوم انقلاب» توسط «غلامحسین حسینی نیا»، معاون وزیر و رئیس این سازمان به «سیدصولت مرتضوی»، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اهداء شد.

 

  • گروه خبری : اخبار تصویری(اسلایدر)
  • کد خبر: 95250
کلمات کلیدی
زهرا   پاک
خبرنگار

زهرا پاک

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

سایر پیوندها
تنظیمات قالب