چهارشنبه 02 فروردین 1402
  • 1401/12/23 - 13:45
  • - تعداد بازدید: 184
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
  • /Z6ex
در دیدار با وزیر محنت، مهاجرت و اشتغال تاجیکستان مطرح شد؛

اهتمام ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران به توانمندسازی و اشتغال پذیری جوانان با توسعه آموزش های مهارتی / دیپلماسی مهارت زبان مشترک برای توسعه ارتباطات بین‌المللی

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در دیدار با وزیر محنت، مهاجرت و اشتغال تاجیکستان با تأکید بر توسعه دیپلماسی مهارت با آن کشور از اهتمام ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران به توانمندسازی و اشتغال پذیری جوانان با توسعه آموزش های مهارتی خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا»، با بیان اینکه امورات راهبردی مهارتی کشور ایران به سازمان آموزش فنی و حرفه ای سپرده شده است، گفت: ما در این سازمان موظف هستیم بر مبنای سرنوشت مشاغل در آینده و مشاغل آینده از هم اکنون با نگاه بلند، مسیر کلان مهارت آموزی نرم افزاری و سخت افزاری آینده برای جوانان را ترسیم و مهیا کنیم.

وی تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای، ظرفیت های فراوانی در تربیت نیروی کار ماهر و اشتغال پذیری جوانان فراهم کرده است و این سازمان با 5400 کارگاه آموزشی در 646 مرکز دولتی (2 میلیون متر مربع فضای کارگاهی و 12 میلیون مترمربع فضای باز آموزشی) و بیش از 16700 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد، آموزش های متناسب با نیاز بازارکار را در حوزه صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر در راستای ایجاد و پایداری اشتغال ارائه می دهد.

معاون وزیرکار،  خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان آموزش فنی و حرفه ای، گسترش «دیپلماسی مهارت» با اولویت کشورهای همسایه است که در مواردی، مهارت آموزان آنها به ایران می آیند و در مواردی مربیان کشورمان برای مهارت آموزی به سایر کشورها اعزام خواهند شد.

وی با تأکید بر نگاه راهبردی دولت ایران بر تثبیت دیپلماسی هوشمندانه در تعامل با کشورهای همسایه، افزود: آماده تبادل تجربیات آموزشی و تبادل مربی به منظور برگزاری دوره‌های تخصصی در تاجیکستان هستیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای، افزود: دیپلماسی مهارت، برنامه‌های پیش‌بینی‌شده به‌منظور تقویت حضور کشور در عرصه‌های بین‌المللی و ابزار اصلی آن نیز، تدوین استانداردهای شغل و شایستگی در سطح بین‌المللی، مبادله نیروی انسانی ماهر و عضویت در سازمان‌های بین‌المللی است.

وی با بیان اینکه بحث آموزش های مهارتی که با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی، یک بحث درون مرزی و درون کشوری یا ملی نیست، اظهار داشت: آموزش های مهارتی در نگاه جهانی، جایگاه و اهمیت ویژه خود را پیدا کرده و زمینه بسیار خوبی برای گسترش تعاملات مؤثر بین المللی به ویژه ارتباط با کشورهای منطقه و همسایه است.

حسینی نیا اذعان داشت: دیپلماسی مهارت، یکی از ابزارهای مورد اتکای دیپلماسی به معنای برقراری و تقویت روابط دو یا چندجانبه و به‌منظور تأمین منافع ملی در زمینه‌هایی همچون تقویت توانمندی‌های نیروی انسانی کشور، تقویت توانمندی‌های فناوری و به‌طور کلی، بهره‌برداری از تجارب موفق مهارتی سایر کشورها، از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای دنبال می شود.

* دیپلماسی مهارت، زبان مشترک برای توسعه ارتباطات بین‌المللی

وی تصریح کرد: دیپلماسی مهارت، موجب گردید تا سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، همکاری‌های بین‌المللی در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را سرلوحه کار خود قرار داده و مهارت‌آموزی به‌عنوان زبان مشترک برای توسعه ارتباطات بین‌المللی است.  

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در پایان سخنان خود، آمادگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای را در هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت های متقابل، نظیر تقویت توانمند سازی نیروی انسانی، تقویت توانمندی‌های فناوری، بهره‌برداری از تجارب موفق مهارتی، تبادل تجربیات مربیان و کارشناسان، تدوین استانداردهای آموزشی، تولید محتوای آموزشی در ارتباط با مشاغل جدید و ... اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، انعقاد تفاهم نامه همکاری، برگزاری وبینارهای متناظرسازی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، برگزاری مسابقات مهارت، دیدارهای دو جانبه و ... از مباحث مطرح شده در این دیدار بود.

  • گروه خبری : اخبار تصویری(اسلایدر)
  • کد خبر: 97248
زهرا   پاک - دبیر خبر و رسانه
خبرنگار

زهرا پاک - دبیر خبر و رسانه

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

سایر پیوندها
02166583504
تنظیمات قالب
گفتگو انلاین

سامانه ی گفتگوی آنلاین