" سال 1398 ؛ رونق تولید "                                      

صفحه اصلي|منشور کاری|پست الكترونيكي|English|حفظ حریم شخصی|توافق سطح خدمات
جستجوي پيشرفته جستجو در وب
? باشگاه مهارت آموختگان فنی و حرفه ای

باشگاه مهارت آموختگان فنی و حرفه ای

 

مقدمه  

          یکی از پایه های اساسی رشد و توسعه هر جامعه انسانی دانش و مهارت است. دانش اندوزی و به کارگیری آن برای ایجاد تحول در نظام زیستی ضمن آنکه مسیر حیات فردی و اجتماعی را مشخص می نماید، راه های دستیابی به تعالی را نیز برای شکوفایی استعدادها و توانمندی های مختلف فراهم می سازد.

             از این رو سازمان آموزش فني و حرفه اي به عنوان پیش قراول عرصه اشاعه علوم مهارتي باید بتواند بنیانگذار " نو آوری و نو اندیشی نظام آموزش مهارت و فناوري " در مسیر تحقق اهداف بلند مدت و استراتژیک کشوراز طريق ارتقاء و انتقال دانش كار و فناوري ̨ به هنگام كردن مهارت هاي شغلي و افزايش مستمر و فزاينده بهره وري در تمامي سطوح تحصيلي مهارت و فناوري  باشد و بنابر تأکید رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی "علم براي عمل اتم و اكملش همين كاري است كه الان فني و حرفه اي ها انجام مي دهند و بايد بدان عمل شود."

             این رهنمود صریح و روشن باید با سازماندهی ومنسجم ساختن تمامی فعالیت های علمی و مهارتي كارآموزان ، به عنوان نو اندیشان و آینده سازان حوزه مهارت کشور پذیرای گام های نخستین علمی و پژوهشی آنان بوده و زمینه بروز خلاقیت و گشایش عرصه تحقیق و تتبع را فراهم آورد و مسئولیت ایجابی این مسئله را به عنوان یک نهاد متولی بر عهده گرفت.

            بر این اساس معاونت پژوهشی سازمان " باشگاه مهارت آموختگان فني و حرفه اي" را برای محقق ساختن این هدف بنیادین ايجاد مي نمايد .

 

 

كليات

            باشگاه مهارت آموختگان فني و حرفه اي  ، باشگاهي است مجازي با هدف شناسايي ، جذب ، پرورش ، حمايت ، هدايت و اعتلاي سطح علمي و مهارتي كارآموزان و جوانان با استعداد كشور از طريق شكل بخشيدن به آنها در قالب گروه هاي پژوهشي ، علمي و مهارتي زير نظر سازمان آموزش فني و حرفه اي تشكيل مي گردد . مركز باشگاه در معاونت پژوهش و برنامه ريزي سازمان خواهد بود .

 

 

دلايل توجيهي

    مهارت آموختگان  فني و حرفه اي از يك منظر به عنوان محصول يا توليد نظام و سيستم آموزشي هستند . بر اساس اصل تعهد پذيري كه معرف تعهد سازمان نسبت به ارزش ها و اعتقادات و عاملي در جهت پايداري در محيط رقابتي و  زمينه اي براي استمرار و تداوم حركت آن مي باشد ؛ نمي تواند نسبت به آينده محصول خود بي تفاوت باشد .

   يكي از شيوه هايي كه سازمان را نسبت به وضعيت محصولات خود در محيط مطلع مي سازد ؛ زنجيره ارتباط با مشتري  (CRM) مي باشد. ارتباط با مشتري روشي است كه سازمان را نسبت به كيفيت فعاليت هاي خود آگاه مي كند .  سازمان آموزش فني و حرفه اي نيز از این قاعده مستثني نبوده و نياز مند برقراري ارتباط با خروجي  (OUTPUT) نظام يا سيستم خود كه همانا مهارت آموختگان هستند ؛ مي باشد .

    يكي از ابزار هايي كه اين مهم را محقق مي سازد " باشگاه مهارت آموختگان فني و حرفه اي" مي باشد . همچنين رسالت سازمان
آموزش فني و حرفه اي " توسعه و بهبود منابع انساني به منظور پذيرش مسئوليت هاي اجتماعي " مي باشد . وجود چنين رسالتي ؛ سازمان را متعهد مي سازد تا با ايجاد اعتماد در بين مخاطبان خود ( نيرو ي كار جوان و مستعد ) انگيزه مشاركت آنان را در فرايند يادگيري و يادگيري مبتني بر هدف را افزايش دهد . اعتماد در بين مخاطبان  و اعضاي يك سازمان زماني به وجود مي آيد كه آنان به اين باور برسند كه سازمان همواره در فكر آنان بوده و متعهد بر رسالت خود مي باشد . يقينا حفظ و توسعه ارتباط با مخاطبان و پيگيري و رهگيري شرايط و وضعيت آنان حتي پس از ترك سازمان از طريق يك نظام مشخص مانند باشگاه مي تواند مفيد فايده باشد .

    بنابراين ؛ سازمان آموزش فني و حرفه اي به عنوان يك نهاد اجتماعي كه مسئوليت هاي مهمي در قبال رشد و توسعه جامعه بر عهده دارد و با توجه به ظرفيت ها و پتانسيل هاي با لقوه وبالفعل  خود از توانايي و استعداد هاي خاص و ويژه اي جهت حل مشكلات اجتماعي برخوردار است و نمي تواند نسبت به آينده و غايت رسالت خود در قبال مخاطبان ( جوانان مسنعد ) بي تفاوت باشد .

     از اينرو ؛ سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور همواره خود را موظف و متعهد مي سازد تا به طروق مختلف كه يكي از آنها ايجاد باشگاه مهارت آموختگان مي باشد ؛ با سربلندي  و افتخار مسئوليت و  تعهدات اجتماعيش را به انجام برساند . بيكاري جوانان،كمبود فرصت هاي اشتغال،ركود اقتصادي و عوامل متعدد ديگري كه هر يك به نوبه خود مشكلاتي را براي جامعه اي رو به توسعه و بالندگي ايران عزيز را به وجود مي آورد،نيازمند تلاش مضاعف و ارائه طرح ها و ايده هاي است كه بتواند در رفع و حل مشكلات مذكور مفيد و سودمند  باشد . لذا به عنوان يك ضرورت انكار ناپذير، تشكيل باشگاه مهارت آموختگان فني و
حرفه اي در معاونت پژوهش و برنامه ريزي سازمان ارئه مي گردد .

 

 

اهداف و مأموریت های باشگاه

1) توسعه و  بهبود  زنجيره ارتباط با مهارت آموختگان CRM

2) ايجاد و گسترش سرمايه اجتماعي از  طريق منابع انساني داراي مهارت

3) هدايت و پيگري وضعيت مهارت آموختگان خصوصا پس از پايان دوره و در زمينه اشتغال آنها

4) شناسايي و سازماندهی كارآموزان پژوهشگر، خلاق و نخبه در قالب گروههای تخصصی ،جهت تأسيس بانك اطلاعات نخبگان فني و حرفه اي

5) حمايت و هدايت كارآموزان پژوهشگر ، خلاق و نخبه

6) « باشگاه مهارت آموختگان فني و حرفه اي » در حكم ستاد هماهنگي، برنامه‌ريزي و هدايت كارآموزان پژوهشگر ، خلاق و نخبه عمل خواهد كرد. (هماهنگي بین جزيره‌هاي منقطع از كارآموزان در مراكز آموزشي مختلف)

7)  هدایت و تعيين خط مشي گروههاي كارآموزان پژوهشگر ، خلاق و نخبه

8) حمايت مادی و معنوی از گروههاي كارآموزان پژوهشگر ، خلاق و نخبه

9) ثبت گروههاي كارآموزان پژوهشگر ، خلاق و نخبه تحت نظر خود به عنوان NGO هاي علمي و اخذ تسهيلات لازم از مراجع ذي‌ربط بر عهده اين باشگاه است.

10) ايجاد كارگاه هاي آموزشي ـ پژوهشي در راستاي اهداف باشگاه و حوزه‌هاي مربوط با گروه هاي كارآموزان پژوهشگر ، خلاق و نخبه

11) برگزاري همايشها و سمينارهاي پژوهشي جهت به روز آوري دانش مهارت آموختگان.

12) ایجاد زمینه برای تشکیل کارگروه های پژوهشی - مهارتي و نیز هدایت آنها به سمت پژوهش های کاربردی و آماده سازی كارآموزان پژوهشگر ، خلاق و نخبه جهت محیط های کاری در آینده.

13) كمك به انعكاس و انتشار فعاليتهاي گروه هاي پژوهشي  - مهارتي باشگاه در قالب مقالات، كتاب، سايت اينترنتي و ....

14) تأسيس سايت اينترنتي باشگاه و ارائه به روز و منظم و مستمر فعاليتهاي پژوهشي باشگاه.

15) مرتبط سازي گروه هاي پژوهشي  - مهارتي باشگاه با نهادها و مراكزتحقيقاتي مرتبط و درگيرسازي پژوهشي گروه ها و ايجاد همكاري ميان آنها و مراكز تحقيقاتي و مطالعاتي.

 

 

مزاياي عضويت در باشگاه پژوهشگران جوان

      تقاضاي عضويت داوطلب ها، به لحاظ تطبيق با شرایط آئين نامه عضويت باشگاه، مورد بررسي قرار مي گيرد و چنانچه عضويت كسي مورد تأييد قرار گيرد، نسبت به صدور كارت عضويت رسمي براي وي اقدام مي شود و با اين كارت، امتيازات و تسهيلات زير اگر كارآموز باشد از طرف شعبه باشگاه در مراكز آموزش فني و حرفه اي  و يا اگر مهارت آموخته باشد از طرف ادارات كل قابل تخصيص است .

1- امکان استفاده از تسهیلات و امتیازات ویژه اعضاء براساس آیین نامه تسهیلات باشگاه:

         تشويق مادي و معنوي از افرادي كه مقالات ISI  يا علمي پژوهشي در حوزه آموزش های مهارت و فناوری تهيه و به چاپ رسانند

         تشويق و حمايت از شركت در همايش‌هاي داخلي و خارجی

         تخصيص تخفيف شهريه به كارآموزان موسسات كارآموزي آزاد جهت شرکت در دوره های تحت پوشش سازمان

         امكان استفاده از اولويت جذب و بكار گيري در مراكز آموزشي سازمان به عنوان مربي حق التدريس

         مساعدت در تأليف كتاب

2- اطلاع رساني و امكان شركت در همايش‌ها، هم‌انديشي‌ها و گردهم‌آيي‌هاي تخصصي ويژه اعضاء

         امكان استفاده از تسهيلات مالي باشگاه براي اجراي طرح‌هاي پژوهشي تعريف و تصويب شده

         امكان شركت در اردوها و مراسم ويژه فرهنگي باشگاه

         امكان حضور در نشست‌هاي تخصصي و كارآفريني باشگاه

         امكان تحصيل در دوره هاي آموزشي طرح هجده ماهه بدون نياز به شركت در آزمون ورودي 

         شركت در دوره هاي آموزشي باشگاه، از قبيل كارگاههاي آموزش مقاله نويسي، روش تحقيق، جستجوي اينترنت و نظائر آن

         شركت در مسابقات باشگاه و رقابت با سايرين

         بازديد از مراكز علمي و صنعتي و نمايشگاههاي تخصصي

 

 

صفحه اصلي|معرفی سازمان|منشور کاری|پست الكترونيكي|English
بازديدکنندگان اين صفحه: 67343 | بازديدکنندگان امروز: 4806 | کل بازديدکنندگان: 119428905 | بازديدکنندگان آنلاين: 11 | زمان بارگزاري صفحه: 0.3090 ثانيه