نسخه چاپي ارسال به دوست


مرکز آموزشی بین کارگاهی پالایشگاه نفت آبادان بهره‌برداری شد

 

 نخستین مرکز آموزشی بین کارگاهی پالایشگاه نفت آبادان روز شنبه با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، غلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان، در این آیین بیان کرد:راه‌اندازی مراکز جوار کارگاهی در دستور کار فنی و حرفه‌ای قرار دارد تا امر آموزش در هنگام کار به همراه فضای کار صورت گیرد.

حسینی نیا افزود: صنعت نفت، صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی به عنوان یک صنعت مادر اهمیت خاصی دارد و بر همین اساس امروز نیز این مرکز آموزشگاهی جوار کارگاهی، در آبادان و شهر اولین‌ها راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه برای اینکه الگوسازی مناسبی صورت گیرد، برای سایر مناطق نفت خیز نیز این کار انجام خواهد گرفت گفت: قرار است تا پایان امسال تعداد مراکز فنی حرفه‌ای جوار کارگاهی را به عدد یک هزار و ۴۰۰ مرکز برسانیم، این در حالیست که در چهار ماه گذشته، تعداد مراکز آموزش فنی حرفه‌ای از ۴۰۰ به ۶۰۰ مرکز رسیده است.

حسینی‌نیا گفت: امیدواریم بتوانیم موضوع آموزش فنی و حرفه‌ای و فرهنگ مهارت آموزی را در کشور تبدیل به یک فرهنگ غالب کرده و سفیران خوبی برای مهارت آموزی باشیم.

آموزشگاه جوار کارگاهی صنعت نفت مختص کارکنان پالایشگاه است

 مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان نیز در این آیین گفت: این مرکز مجوز آموزش مهارتی را در تمام زمینه‌های فنی خواهد داشت.

عباس قیم افزود: این آموزش، هم اکنون برای نیروهای رسمی، قراردادی و پیمانکاری پالایشگاه آبادان است و اگر بتوانیم در آینده شرایط آن را مهیا کنیم، نیروهای مورد نیاز پالایشگاه را از خارج از کارخانه تامین می‌کنیم.

وی گفت: قرار است که آموزشگاه کارآموزان آبادان را که هم اکنون از ساختمان آن به عنوان موزه استفاده می‌شود، وارد چرخه آموزش کنیم تا در آن نیروهای فنی و تخصصی را تربیت کند.

قیم بیان کرد: بالغ بر هفت هزار نفر نیرو در پالایشگاه آبادان وجود دارد که می‌توانیم برای هر نیرو، سالانه بالغ بر ۶۰ ساعت کلاس آموزشی در این مرکز برگزار کنیم.

بودجه مراکز فنی و حرفه‌ای با ماموریت آنان متناسب نیست

یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، در حاشیه بهره‌برداری از مرکز جوار کارگاهی صنعت نفت در آبادان، در جمع خبرنگاران بیان کرد: از نظر قانونی به عنوان یک تکلیف، از نظر استراتژی کار، به عنوان بهبود اوضاع کار، و از نظر اشتغال هم با توجه به اهمیت استان خوزستان و شهر آبادان، می‌طلبد که در بحث فنی حرفه‌ای، گام‌های بلندتری برداریم.

سید محمد مولوی با بیان اینکه در آموزش و پرورش شهرستان آبادان بیش از ۱۷ رشته فنی و حرفه‌ای را در این زمینه توسعه دادیم افزود: برنامه ششم توسعه ما را مکلف کرده که آموزش عمومی و آموزش عالی را توسعه ببخشیم.

وی گفت: خوزستان و آبادان یک منطقه صنعتی هستند و آموزشگاه فنی کارآموزان آبادان یک برند است و مدرک آن، یک هویت برای کارآموزان آن محسوب می‌شود. راه‌اندازی این آموزشگاه می‌تواند به تربیت نیروی مهارتی کار کمک بسیاری کند.

مولوی ادامه داد: سرانه مراکز فنی و حرفه‌ای در مقایسه با ماموریت آنها اصلا متناسب نیست، و اکنون نیز مراکز فنی و حرفه‌ای در امور روزانه خود دچار مشکل هستند و از تنخواه مناسبی برخودار نیستند.

وی افزود:اعتبارات در بخش فنی و حرفه‌ای نیاز به جهش دارد و این رویکرد در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نیز وجود دارد و آن چیزی را که لازم است در مجلس دنبال کنیم، پیگیری خواهیم کرد.

 

 


تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠ | ساعت درج خبر : ٠٨:١٠ | تعداد نمایش خبر : 853
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: