نسخه چاپي ارسال به دوست


با دستور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور؛ صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی حداکثر ۳ روزه شد

 

غلامحسین حسینی ­نیا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور «طرح صدور حداکثر سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی» را در راستای ساده سازی ورود شرکای مهارتی به فرایند آموزش های عملی و کاربردی برای اجرا به ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای  سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، حسینی نیا، رئیس سازمان در این خصوص گفت: اهمیت و ضرورت تسهیل و تسریع در ارائه خدمات و ایجاد شفافیت در فرآیندها مورد تاکید مقام عالی وزارت و هم‌راستا با سیاست‌های دولت خدمت‌گزار می باشد. لذا با توجه به تجربه موفق در صدور سه روزه موافقت اصولی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد و در اقدام به مفاد شورای عالی اداری با موضوع «ساده سازی مراحل شروع کسب و کار» و توجه و عمل به رویکرد نظارت‌های پسینی به جای کنترل‌های پیشینی؛ «طرح صدور حداکثر سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی»، برای اجرا ابلاغ می‌شود.

وی افزود: در همین راستا، ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان‌ها موظفند به محض تکمیل اطلاعات «درخواست ایجاد مراکز‌کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی» و دریافت تعهدنامه متقاضی حداکثر ‌در طی مدت سه روز کاری مجوز یک ساله ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی را همراه با دسترسی به پورتال آموزشی به انضمام چارچوب الزامات اجرا (استاندارد کلیه مولفه‌های آموزشی مورد نیاز شامل: فضا، تجهیزات، برنامه آموزشی، مربی و ...) به متقاضی صادر و ابلاغ نمایند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ادامه داد: به همین منظور ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها نیز  موظفند  نسبت به بررسی روزانه تقاضاها اقدام نموده و به درخواست های واصله رسیدگی و تعیین تکلیف نمایند.

حسینی نیا، بیان کرد: در طول سه ماه از اعطای مجوز یکساله، متقاضی موظف است نسبت به تامین حداقل الزامات محیط یادگیری اقدام نماید وکمیته نظارت آموزش در صنایع استان، با انجام نظارت‌های پسینی مورد نیاز پس از پایان مدت سه ماهه، نسبت به تطابق مراحل شروع فعالیت مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی اقدام و گزارش نظارت را به کمیته آموزش در صنایع استان ارسال نماید.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: کمیته آموزش در صنایع استان در صورت عدم اجرا یا رعایت الزامات و دستورالعمل‌ها توسط متقاضی  پس از پایان سه ماه مهلت، نسبت به لغو مجوز و یا تمدید بازه سه ماهه فرصت مجدد تامین حداقل الزامات محیط یادگیری اقدام می‌کند.

وی ادامه  داد: متقاضی نیز در هر مرحله می تواند اعتراض خود را نسبت به عملکرد اداره کل و کمیته آموزش در صنایع استان، به دبیرخانه ملی کمیته آموزش در صنایع که در دفتر آموزشگاه‌های آزاد و مشارکت مردمی مستقر است اعلام نماید. این دبیرخانه به صورت مستمر درخواست و مجوزهای ابطالی و عدم موافقت‌های صورت گرفته را بررسی مجدد و پیگیری خواهد نمود.

این گزارش می افزاید: بر اساس طرح مذکور کمیته نظارت آموزش در صنایع استان، با انجام نظارت‌های مورد نیاز، نسبت به تطابق مراحل شروع فعالیت مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی و رعایت چارچوب الزامات اقدام و گزارش نظارت را به کمیته آموزش در صنایع استان برای صدور مجوز پنج ساله با شرط متوسط 30 ساعت عملکرد آموزشی به ازای هر یک از شاغلان ارسال می نماید.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: مورد تأکید است که ضمن پیاده‌سازی و رعایت مفاد ابلاغی، هر نوع اعمال نظارت پیشینی و موکول‌کردن شروع فعالیت مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی جدید مورد تقاضای بنگاه‌های اقتصادی به انجام نظارت‌ها و بررسی اولیه، متوقف و به نظارت‌های پسینی منتقل شود و ترتیبی اتخاذ گردد تا فرآیند تعریف شده صدور مجوز یک ساله مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی "طی حداکثر سه روز کاری" از تاریخ ابلاغ به بعد تا فراهم شدن سامانه هوشمند صدور مجوز در پورتال سازمان، به صورت دستی ناظر و جاری شود.

این گزارش می افزاید: براساس طرح  مذکور کلیه وظایف «کمیته آموزش در صنایع استان» در صدور و تمدید مجوزها و نظارت ها، محفوظ و به نظارت‌های پسینی منتقل می شود. مسئولیت حسن اجرای صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی در حداکثر سه روزکاری بر عهده مدیرکل استان می باشد.

 

 

 

 


تاریخ درج خبر : شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠ | ساعت درج خبر : ١١:٣٨ | تعداد نمایش خبر : 1181
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: