نسخه چاپي ارسال به دوست


آشنایی با دوره های آموزشی | نصاب و تعمیرکار کولرهای گازی پنجره ای و اسپلیت

آشنایی با دوره های آموزشی | نصاب و تعمیرکار کولرهای گازی پنجره ای و اسپلیت

 

نام دوره آموزش

نصاب و تعمیرکار کولرهای گازی پنجره ای و اسپلیت

 

کد ملی آموزش شغل

712720090100001

 

طول دوره آموزش

با توجه به میزان ساعات برگزاری دوره در هفته ،  طول دوره حدود سه ماه می باشد( 78  ساعت آموزش نظري و 222  ساعت آموزش عملی و در مجموع 300 ساعت ).

 

شرایط لازم  جهت شرکت در دوره

1-  دارا بودن تحصیلات پايان دوره راهنمايي

2- دارا بودن سلامت کامل جسمی و روانی

3- داشتن حداقل سن 15سال تمام ( به استناد تبصره 2 ماده 18 آئين نامه نحوه ي تشكيل و اداره آموزشگاههاي فني و حرفه اي آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال ، منوط به ارائه اجازه ي كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است).

 

مهمترین ملزومات این  حرفه

دستگاه لاله كن كامل، دريل دستي، دستگاه ميني سنگ، دستگاه پرچ دستي ،کپسول آتش نشانی و........

 

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت

کارآموزان پس از گذراندن این دوره آموزشی و کسب مهارت لازم ، بهتر است جهت تسلط بر تعمیر تخصصی بورد کولر، دوره آموزشی برق (مرتبط در این زمینه) ، را طی نمایند و همچنین بمدت شش ماه تا یکسال در کنار یک تعمیرکار حرفه ای، تجربیات لازم را فرا گیرند.

 

وضعيت كنوني ،آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه

کولر های گازی پنجره ای و اسپلیت در دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع خانگی سبک قرار میگیرند باتوجه به رشد روز افزون استفاده از این تجهیزات در ساختمانها و نیاز به وجود نیروی متخصص در حوزه تعمیرات و سرویس این دستگاه ها،  بستر مناسبی جهت کار و فعالیت در این زمینه وجود دارد(بصورت خوداشتغالی یا همکاری با نمایندگی ها) . 

 

اهمیت حرفه نصاب و تعمیرکار کولرهای گازی پنجره ای و اسپلیت

انسان در طول تاریخ برای در امان ماندن از شرایط نامناسب جوی دست به اختراعات مختلفی زده است. از جمله این وسایل میتوان به کولر اشاره کردکه تا به امروز تغییرات زیادی نموده است. با پیشرفت تکنولوژی ، کولر هایی با نام Split air conditioner وارد بازار جهانی شد و به همین دلیل به آن اسپِلیت(SPLIT) گفته می شود. کولر گازی، با تبدیل گاز به  مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند(گرما را می‌گیرد).  باید توجه داشت که هر یک از انواع کولرها برای شرایط  جوی و اقلیمی خاصی مناسب است. مثلا کولرهای گازی برای محیط های شرجی مناسب تر از کولر های آبی می باشند.در انتخاب  یک کولر مناسب باید به مواردی همچون میزان مصرف انرژی، اقلیم و قیمت آن توجه داشت.

 

شرح شغل

نصب و تعمير كولرهاي گازي پنجره اي و اسپليت شغلي است كه در آن كارهايي مانند: انتخاب، نصب، راه اندازي ، سرويس، تعويض و تعمير قطعات مكانيكي و الكتريكي كولرهاي مذكور انجام مي شود اين شغل با مشاغلي مانند تعميركاردستگاه هاي سرد كننده، جوشكاري برق، جوشكاري اكسي استيلن و برق كاري ارتباط پيدا مي كند.

 

مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارای کد استاندارد بین المللی مشاغل (2008-ISCO) می باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره مند گردند. از جمله این مزایا : ضوابط جايگزيني و احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح هاي طبقه بندي مشاغل كارگاه هاي مشمول قانون كار .

 


تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٩ خرداد ١٣٩٨ | ساعت درج خبر : ١٧:٣٨ | تعداد نمایش خبر : 9990
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: