" حمایت از کالای ایرانی "                       

صفحه اصلي|پست الكترونيكي|منشور اخلاقي سازمان|English
جستجوي پيشرفتهجستجو در وب
? اخبار > بازدید مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای لرستان از تحریریه روزنامه همشهری استان


نسخه چاپي  ارسال به دوست


بازدید مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای لرستان از تحریریه روزنامه همشهری استان

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای لرستان و به نقل از روزنامه همشهری استان، به مناسبت هفته مهارت وآموزش فنی وحرفه ای ، مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای استان به همراه هوشنگ نصیری معاون مالی وپشتیبانی ، حشمت اله معتمدی ، معاون آموزش وپژوهش ومسؤول روابط عمومی این اداره کل از دفتر روزنامه همشهری لرستان بازدید کردند.

در این بازدید موضوعاتی همچون المپیاد ملی مهارت، ارائه آموزش های لازم در بخش های مختلف، ارائه آموزش برای روستاییان وعشایر، تخصیص اعتبار برای تجهیز وتعمیر کارگاه ها و مراکز و … مورد بحث قرار گرفت ودر پایان نیز به مناسبت هفته مهارت و آموزش فنی وحرفه ای از سوی حمید مریدی سرپرست روز نامه همشهری در لرستان از مدیر کل آموزش فنی وحرفه ای استان لرستان قدردانی شد.

برگزاری المپیاد ملی

مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای استان در این دیدار با اشاره به هفته مهارت ، گفت تعداد قابل توجهی از کشورها عضو سازمان جهانی مهارت هستند. این سازمان اقدامات چشمگیر و برنامه هایی را در سطح قابل قبولی دارد که ایران نیز عضو این سازمان است.

رحمن قلاوند افزود : این سازمان برای اینکه سطح و دوره مهارت آموزی را تعیین کند هر۲ سال یک بار مسابقاتی را برگزار می کند که توانممندی های کشورها با توجه به سطحشان تعیین می شود.

این مسئول اظهار کرد : ایران هر ساله مسابقات ملی مهارت را برگزار می کند واستان ها نیز در قالب تیم در این رقابت ها شرکت می کنند .

صعود ۹ پله ای لرستان

قلاوند ادامه داد: امسال هجدهمین دوره المپیاد ملی مهارت در تیر ماه برگزار شد که لرستان نیز در ۱۲ رشته با ۱۳ شرکت کننده حضور داشت همچنین این استان در این دور از رقابت های المپیاد دارای ۲ ناظر ملی  وطراح سوال هم بود .

آموزش به زندانیان

معاون آموزش وپژوهش اداره کل آموزش فنی وحرفه ای لرستان بیان کرد: در زمینه آموزش فنی وحرفه ای به زندانیان نیز برنامه هایی داشته ایم که برای ۲۶ هزار و۶۱۸ نفر … ساعت برنامه زندان برای ۱۰۸۶ نفر دوره برگزار شده است .

قلاوند بیان کرد: تیم مسابقات ملی مهارت استان  در دوره قبل رتبه ۱۶ کشوری را کسب کرد. این مسابقات با حضور حدود ۵۴۵ نفر رقابت کننده از ۳۱ استان برگزار شد و تیم المپیاد استان موفق به کسب رتبه ۷ المپیاد شد که ۹ پله صعود داشتیم.

وی ادامه داد: تیم المپیاد مهارت اعزامی استان به هجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت کشور موفق به کسب ۲ مدال طلا ، یک نقره، یک برنز و ۵ دیپلم افتخار شد.

مدیر کل آموزش فنی وحرفه ای استان عنوان کرد: در رشته صافکاری خودرو وفناوری طراحی گرافیک ، جوشکاری وتاسیسات الکتریکی به ترتیب مدالهای طلا تا برنز را دریافت کردیم ودر رشته های کاشی کاری دیوار وکف ، فناوری اتومبیل، آجرچینی ، طراحی و توسعه وب و خیاطی (فناوری مد) دیپلم  افتخار مسابقات کسب شده است .

این مسئول اظهار کرد: دیپلم افتخار در المپیاد معنای متفاوتی دارد ویک نوع درجه بندی مهارت است در واقع افرادی که امتیازی نزدیک به مدال برنز را دریافت می کنند دیپلم افتخار کسب می کنند که خوشبختانه تیم لرستان در این دوره ۵ دیپلم افتخار کسب کرد .

قلاوند افزود: افرادی که موفق به کسب مدال برنز وبالا تر شده اند برای دریافت تسهیلات اشتغال بدون قید وشرط به بانک ها معرفی می شوند وطی مکاتباتی که با بنیاد ملی نخبگان صورت گرفته است مدال آوران المپیاد های ملی جزو نخبگان محسوب می شوند و امتیازاتی نیز به آنها تعلق می گیرد .

آموزش برای ایجاد اشتغال پایدار

مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای استان در بخش دیگری از صحبت هایش به ارائه آموزش در راستای ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد وگفت: هرساله سند آموزش تدوین می شود وسند مهارت استان یکی از مبناها برای تنظیم تعهدات مشاغل است که در سند اشتغال استان به کار گرفته می شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته در سند اشتغال برای ۲۶ تا ۲۷ هزار نفر برنامه ریزی شده بود اما توانستیم به ۳۲هزار نفر آموزش ارائه دهیم که ارگان ها، سازمان ها و…که نیاز به آموزش دارند را نیز در این قالب گنجاندیم .

آموزش به روستاییان و عشایر

این مسئول در بخش دیگری از صحبت هایش به آموزش روستاییان وعشایر اشاره کرد و گفت: طرح توانمند سازی روستاییان وعشایر مناطق مرزی و محروم در دستور کار کلی قرار گرفته که در استان لرستان نیز به اجرا در می آید.

وی ادامه داد ارائه آموزش های لازم و مهارت های متناسب با نیازهای بومی ومحلی در روستا در دستور کار قرار گرفته است . قلاوند عنوان کرد: همچنین سال گذشته طرح روستای بدون بیکار در استان اجرایی شده که در این طرح ۲ هزار نفر شناسایی و آموزش های لازم به آنها ارائه شد و برای دریافت تسهیلات اشتغال زایی به بانک های عامل معرفی می شوند از ۲ هزار نفر آموزش دیده ، ۲۰۰نفر به بانک ها معرفی شده اند که بر اساس رشته شغلی تسهیلات لازم را دریافت می کنند.

آموزش فنی وحرفه ای نیازمند مجمع خیرین

مدیر کل آموزش فنی وحرفه ای استان لرستان در بخش دیگری از صحبت هایش به نبود مجمع خیرین آموزش فنی وحرفه ای در استان اشاره کرد و گفت: برای این مجمع، پیگیری های زیادی صورت گرفته واز آنجایی که رئیس مجمع خیرین کشور نیز یک لرستانی است قول مساعد را در این زمینه داده است.

قلاوند ادامه داد بیشتر خیرین در بخش آموزش وپرورش فعال هستند اما تلاش بر این است که ذهنیت خیرین با توجه به اهمیت آن به این سمت نیز گرایش پیدا کند زیرا خیرین می توانند در بخش آموزش فنی وحرفه ای نیز کمک های زیادی به مردم کنند.

وی افزود: بحث اشتغال و مقابله با بیکاری یکی از حیاتی ترین موضوعات است واز آنجا که ارائه آموزش های فنی وحرفه ای سرمایه بر است ودر کنار آن نیز استهلاک تجهیزات وجود دارد وهزینه های دولتی نیز جوابگو نیست، کمک خیرین می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات باشد .

اعتباربرای تعمیر وتجهیزکارگاه ها

معاون مالی و پشتیبانی اداره کل فنی وحرفه ای لرستان هم در بازدید از روزنامه همشهری لرستان عنوان کرد، در بخش اعتبارات امسال بیش از ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار دریافت کردیم که برای بازسازی ونوسازی تجهیزات هزینه می شود.

هوشنگ نصیری ادامه داد همچنین  ۴۰۰میلیون تومان  دیگر نیز برای تعمیرات آموزشگاه ها وکارگاه ها تخصیص پیدا کرده است که آن هم بین واحد ها توزیع میشود. این اعتبارات شناور با رایزنی دریافت شده اند  و جدا از اعتبارات استانی ،عمرانی ،تملک ودارایی و…..هستند.

نصیری بیان کرد بار هزینه های فنی وحرفه ای بر دوش دولت نیست و ازمحل اعتبارات ملی تامین میشود، هزینه پرسنلی  این سازمان در استان به ۱۲ میلیارد تومان در سال می رسد .

حشمت اله معتمدی معاون آموزش و پژوهش اداره کل فنی و حرفه ای افزود : در بخش آموزش در بخش صنایع نیز ۴۹ هزار و۳۱۲ نفر ساعت برای ۴۸۰ نفر دوره برگزار و برای صنوف واتحادیه ها نیز ۸۱ هزار و۳۲ نفر ساعت برای ۸۷۹ نفر دوره برگزار شده است.

معتمدی گفت : همچنین در بخش آموزش های فنی وحرفه ای به روستاییان نیز ۴۱۷هزار نفر ساعت برای ۱۹۴۴ نفر دوره آموزش داشته ایم در واقع متناسب با ظرفیت های بومی منطقه آموزش وبرنامه ریزی صورت می گیرد.

معاون آموزش وپژوهش اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان گفت: در بخش مراکز ثابت نیز برای ۲میلیون و۴۱۲ نفر ساعت برای ۱۰هزار و۱۵۴نفر دوره آموزشی برگزار شده است.


تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٧ | ساعت درج خبر : ١٥:١٣ | تعداد نمایش خبر : 681

صفحه اصلي|معرفي سازمان|پست الكترونيكي|تربيت مربي|منشور اخلاقي سازمان|English
بازديدکنندگان اين صفحه:18865625|بازديدکنندگان امروز:11861|کل بازديدکنندگان:104361511|بازديدکنندگان آنلاين:18|زمان بارگزاري صفحه:0.2310ثانيه