" سال 1398 ؛ رونق تولید "                                      

صفحه اصلي|پست الكترونيكي|منشور اخلاقي سازمان|English|حفظ حریم شخصی|توافق سطح خدمات
جستجوي پيشرفتهجستجو در وب
? اخبار > گزارش بیستمین سفر استانی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور


نسخه چاپي  ارسال به دوست


گزارش بیستمین سفر استانی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در بیستمین سفر استانی خود در تاریخ بیست و سوم آذرماه سال جاری به استان گیلان سفر کرد تا برنامه های آموزش مهارتی و گسترش ایده گفتگوی ملی مهارت را از نزدیک پیگیری نماید.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، دیدار با استاندار و جمعی از نمایندگان استان گیلان، حضور در جلسه شورای عالی مهارت آموزی استان، بازدید از منطقه آزاد انزلی و نشست با کارکنان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان از برنامه های دکتر سلیمان پاک سرشت، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سفر به استان گیلان بود.

-        دیدار با استاندار گیلان

دکتر سلیمان پاک سرشت در سفر به استان گیلان با مصطفی سالاری، استاندار این استان دیدار کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در این دیدار از حمایت های ارزشمند استاندار گیلان در حوزه مهارت آموزی استان تقدیر کرد.

مقدمات انعقاد تفاهم نامه همکاری بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و استانداری گیلان در راستای مهارت آموزی در حوزه گردشگری در دیدار رئیس سازمان با استاندار گیلان فراهم شد.

 

 

 


وی گفت: درحال حاضر نظام آموزشی کشور دچار بحران است و درحوزه آموزش چه در دانشگاه ها و چه در زمینه آموزش های مهارتی، نیاز سنجی جدی انجام نشده است.

درحال حاضر نظام آموزشی کشور دچار بحران است و درحوزه آموزش چه در دانشگاه ها و چه در زمینه آموزش های مهارتی، نیاز سنجی جدی انجام نشده است.

دکتر پاک سرشت با بیان اینکه مسأله مهارت آموزی نیاز فعلی کشور است، تأکید کرد: اگر  فرصت را غنیمت نشماریم، پشیمان خواهیم شد.

 

 

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور افزود: برای یافتن نیازهای مهارتی، منابع قابل اتکایی نداریم و با توجه با اینکه نظام آموزش مهارتی بر اساس نیازهای منطقه ای نبوده است، در یک سال گذشته سعی شده در این خصوص برنامه ریزی منطقه ای انجام شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه امروزه اشتغال، کمتر از مسیر آموزش های مهارتی می گذرد، گفت: امسال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با تدوین آیین نامه قانون جدید آموزش فنی و حرفه ای، محوریت لازم در مهارت آموزی را خواهد داشت.

استاندار گیلان:

مشکلات اشتغال با توزیع پول به صورت وام حل نمی شود

مصطفی سالاری، استاندارگیلان با بیان اینکه در این استان در 2 رسته کشاورزی و گردشگری ظرفیت های اشتغال بالایی وجود دارد، گفت: در هر 2 رسته کوتاهی شده و از ظرفیت های موجود استفاده نشده است.

مشکلات اشتغال با توزیع پول به صورت وام حل نمی‌شود و اگر کسی مهارت داشته باشد می‌تواند مسأله شغل خودش را حل کند.

 

سالاری با بیان اینکه یک معضل، تعدد منابع تصمیم گیری در حوزه مهارت آموزی در سطح کشور است، افزود: گردشگری و زنجیره مشاغل مرتبط با آن برای استان گیلان اهمیت زیادی دارد و قصد ما این است که آموزش مهارت های مرتبط با گردشگری با محوریت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان انجام شود.

 

 

استاندار گیلان در ادامه از اختصاص اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان برای شروع کار در حوزه گردشگری خبر داد.

وی گفت: مشکلات اشتغال با توزیع پول به صورت وام حل نمی‌شود و اگر کسی مهارت داشته باشد می‌تواند مسأله شغل خودش را حل کند.

-        نشست شورای عالی مهارت آموزی استان گیلان

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در نشست شورای عالی مهارت آموزی استان گیلان تأکید کرد: مهارت آموزی باید به صورت منطقه‌ای، برنامه ریزی و اجرا شود و این مهم اولویت سازمان است.

دکتر پاک سرشت افزود: شاخص سنجش عملکرد مدیران کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها ، میزان انطباق آموزش های مهارتی ارائه شده با نیازهای بازار کار استان و نیازهای منطقه‌ای و محلی است.

مهارت آموزی باید به صورت منطقه‌ای، برنامه ریزی و اجرا شود و این مهم اولویت سازمان است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: بررسی وضعیت نیازسنجی مهارتی در کشور، شناسایی جدی ترین متقاضیان مهارتی و این که آینده نیروهای بنگاه های اقتصادی، کشاورزی و صنایع چه خواهد بود، از سئولات مهم پیش روی شورای عالی مهارت آموزی است.

 

 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعدد منابع تصمیم گیری و ذینفعان حوزه مهارت آموزی،  به معضل اداره و برنامه ریزی این حوزه تبدیل شده است، گفت: جایگاه محوری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مدیریت مهارت آموزی و سنجش صلاحیت حرفه ای در قانون جدید آموزش فنی و حرفه ای کشور لحاظ شده است.

دکتر پاک سرشت با تأکید بر اهمیت نیروی انسانی کارآمد گفت: پایبندی به ارزیابی در به کارگیری نیروهای واجد صلاحیت حرفه ای مورد تأیید وجود ندارد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که عده زیادی در کشور آموزش مهارتی ارائه می‌دهند، بدون اینکه پاسخگوی مسئولیتی در این حوزه باشند.

-        بازدید از منطقه آزاد انزلی

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در بازدید از منطقه آزاد انزلی بر ضرورت سنجش صلاحیت حرفه ای و شایستگی نیروی انسانی شاغل در این منطقه تأکید کرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با رضا مسرور، مدیرعامل منطقه آزاد انزلی تأکید کرد: سنجش صلاحیت حرفه ‌ای و شایستگی نیروی انسانی شاغل در شرکت‌های منطقه الزامی شود و این امر از نقطه نظر بین المللی حائز اهمیت است.

سنجش صلاحیت حرفه ‌ای و شایستگی نیروی انسانی شاغل در شرکت‌های منطقه الزامی شود و این امر از نقطه نظر بین المللی حائز اهمیت است.

 

 


دکتر پاک سرشت در ادامه تأکید کرد: شرایط برای فعالیت بخش خصوصی؛ آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد، در قالب استانداردهای سازمان تسهیل شود.

وی افزود: اگر بخواهیم کار ماندگاری در راستای آموزش نیروی انسانی کارآمد در منطقه آزاد انجام دهیم،  بهتر این است که از الگوی آموزشی دوآل آلمان استفاده کنیم.

رضا مسرور مدیر عامل منطقه آزاد انزلی:

جذب صنایع  هایتک در منطقه آزاد انزلی در اولویت است

مدیرعامل منظقه آزاد انزلی با بیان اینکه توسعه مبادلات تجاری با کشورهای کنار دریای خزر در دستور کار است، گفت: زیرساخت‌های مربوط به نسل سوم بنادر در انزلی در حال شکل گیری است.

سازمان آموزش فنی و حرفه  ای کشور با توان و ظرفیت های ویژه ای که در اختیار دارد می تواند آموزش کارکنان شرکت‌ها و بنگاه های فعال در منطقه آزاد را برعهده بگیرد.

 

 

 


رضا مسرور افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با توان و ظرفیت های ویژه ای که در اختیار دارد می تواند آموزش کارکنان شرکت‌ها و بنگاه های فعال در منطقه آزاد را برعهده بگیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در منطقه آزاد انزلی سالیانه ۶ و نیم میلیون گردشگر حضور دارند، گفت: آموزش های مهارتی منجر به افزایش کیفیت خدمات در پروژه‌های گردشگری خواهد شد.

-          نشست با نمایندگان آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد، مربیان، رؤسای مراکز آموزشی و کارکنان آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان

دکتر پاک سرشت در نشست با نمایندگان آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد، مربیان، رؤسای مراکز آموزشی و کارکنان آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان گفت: انتظارات از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور متناسب با امکانات و تجهیزات موجود نیست.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان این که مربیان در سازمان از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند، بر تغییر نظام رتبه بندی مربیان تأکید کرد.

انتظارات از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور متناسب با امکانات و تجهیزات موجود نیست.

 

وی در ادامه از تصویب طرح تحولی«نظام جدید بازآموزی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور» خبر داد.

 

دکتر پاک سرشت گفت: اگر از فرصتی که اکنون پیش روی مهارت آموزی است، استفاده نکنیم پشیمان می شویم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: نوع نگاه و توجه مدیران ارشد استانی به مهارت آموزی، برای ما در سازمان، هم زمان فرصت و تهدید است.

وی با بیان این که انتظارات از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور متناسب با امکانات و تجهیزات موجود نیست، گفت: فهرست نیازها و چالش های پیش روی سازمان بسیار گسترده است.

برای ایجاد تحول، نیازمند همراهی کسانی هستیم که به تغییر معتقد باشند.

 

 


رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: چارچوب هایی که در حال حاضر در سازمان بر اساس آن عمل می‌شود، پاسخگو نبوده و نیازمند برنامه تحولی هستیم.

دکتر پاک سرشت  افزود: من مشکلات موجود در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را می پذیرم ولی برای ایجاد تحول، نیازمند همراهی کسانی هستیم که به تغییر معتقد باشند.

وی با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر در سازمان تفکر و زبان مدرک گرایی رایج است، تأکید کرد: باید به سمت فرهنگ مهارت آموزی برویم و با زبان مهارت؛ آنچه خودمان به آن اعتقاد داریم  و بقیه هم به آن اعتماد می‌کنند، تکلم کنیم.دانلود فايل : گزارش_سفر_دکتر_پاک_سرشت_به_استان_گیلان.pdf ( 118KB )
تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ | ساعت درج خبر : ١٣:٤٦ | تعداد نمایش خبر : 829

صفحه اصلي|معرفي سازمان|پست الكترونيكي|تربيت مربي|منشور اخلاقي سازمان|English
بازديدکنندگان اين صفحه:7434522|بازديدکنندگان امروز:20032|کل بازديدکنندگان:106738224|بازديدکنندگان آنلاين:9|زمان بارگزاري صفحه:0.2669ثانيه