" حمایت از کالای ایرانی "                       

صفحه اصلي|پست الكترونيكي|منشور اخلاقي سازمان|English
 
جستجوي پيشرفته جستجو در وب
? اخبار > برگزاري نشست مسؤولان سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و وزارت آموزش و پرورش


نسخه چاپي  ارسال به دوست


برگزاري نشست مسؤولان سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و وزارت آموزش و پرورش

 

 به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، نشستی با حضور دكتر پاك سرشت معاون وزير و رئيس اين سازمان و علي زرافشان معاون متوسطه وزير آموزش و پرورش و جمعي از مسؤولان دو مجموعه مورخ 21/8/96 در محل این سازمان برگزار شد.

بنا بر این گزارش مواردي كه در اين نشست از سوي مسؤولان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مطرح شد، شامل: تاكيدات رئيس محترم جمهور و همچنين متن سند اقتصاد مقاومتي مبنی بر اينكه مهارت آموزي راه حلي برای رفع مشكلات پيش روي وزارت خانه هاي تعاون، كار و رفاه اجتماعي و آموزش و پرورش و جامعه است، معرفي اهميت و نقش مهارت آموزي  به جامعه در راستاي نهادينه شدن فرهنگ مهارت آموزي بود.

همچنين تأكيد شد: مدارك مهارتي، اعتباري افزون بر مدارك علمي داشته باشد و خانواده ها به اين باور برسند كه فرزندانشان آينده شغلي بهتري با داشتن مهارت كسب خواهند داشت و در اين راه بايد آموزش و پرورش به علت اينكه با جامعه هدف و خانواده هاي آنها ارتباط مؤثر و مستقيم دارد برنامه ريزي هاي لازم را  جهت شناخت و بستر سازي فراهم نمايد بود.

ارتقای فرهنگ مهارت آموزي عمومي در ديد مردم  به مثابه يك بازوي قوي جهت ايجاد شغل ٬ پايداري شغل ٬ توانمندسازي و افزايش صلاحيت حرفه اي از دیگر موارد مورد تأکید مسوولان سازمان آموزش فنی و حرفه ای در این نشست بود.

 همچنين تأكيد شد: طرح ايران مهارت كه وزير محترم كار٬  تعاون و رفاه اجتماعي بر آن تأكيد بسيار دارند مي تواند راه حل بسيار خوبي  براي  حل مشكلات  حاضر در جامعه باشد .

اين گزارش مي افزايد: در این نشست مقرر شد که ابتدا يك كارگروه تشكيل و نمايندگان دو طرف ظرف 2 روز آينده معرفي گردند.

  همچنین يك مرحله به صورت پايلوت انجام شود و پس از آنكه تمامي فرايند ها و استانداردها بررسی گرديد  و مشكلات احتمالي رفع گرديد بصورت فراگير عملياتي شود .

این گزارش می افزاید: فرهنگ سازی مهارت آموزی با استفاده از ظرفيت انجمن اولياء و مربيان در تمامي مدارس سراسر كشور از دیگر موارد مطرح شده بود.

پرهیز از تبدیل مهارت آموزی به سرفصل های تئوری و نظری از دیگر موارد مورد تاکید در این نشست بود.

همچنین تأکید شد تا  بخش خصوصي ( آموزشگاه هاي آزاد فني و حرفه اي )  بخش اعظمي از اين طرح را اجرا كنند و  توان كيفي و استاندارد ي مناسبي داشته و قابل كنترل باشند.

اجرای طرح ايران مهارت بصورت الزام و گنجاندن در برنامه هاي درسي دانش آموزان٬ تحت عنوان واحدي بنام مهارت آموزي به عنوان پيوست آموزشي در نظر از موارد طرح شده بودند .

همچنین تاکید شد که  که طرح ايران مهارت  به صورت گسترده تري در پايه هاي ديگر دانش آموزي مطرح و اجرا گردد و دستور العمل اجرايي قوي داشته باشد .

در این نشست مطرح شد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با داشتن 6000 استاندارد آموزش شغل، حرفه و شايستگي مي تواند در تدوين مجموعه نهم به وزارت آموزش و پرورش كمك به سزايي کند.

  همچنین مسؤولان اين سازمان تأکید کردند که زماني طرح  ايران  مهارت مي تواند با اطمينان بالايي پيروز شود كه فرآيند اجراي طرح واضح و روشن باشد وپس از پايان طرح  ٬ادامه مسيرنيز پيش بيني شود.در اين راه داشتن مشوق ها از جمله درج نمره مكتسبه در كارنامه دانش آموز شايد بتواند راه گشا باشد .

انعقاد تفاهم نامه مشترك با سازمان بعنوان زير برنامه تفاهم نامه اصلي، پذيرش هنرجو در مراكز شبانه روزي سازمان، ايجاد سامانه صدور گواهينامه هاي الكترونيكي، تدوين مجموعه نهم در آموزش و پرورش با توجه به  تغيير ساختارهاي جديد با  همکاری مديران سازمان آموزش فنی و حرفه ای از موارد مطرح توسط مسوولان آموزش و پرورش بود.

همچنین مطرح شد با توجه به  آمار اعلامي از حوزه اشتغال 63% شاغلين ديپلم يا  پيش دانشگاهي مي باشند كه كمترين تغييرات را در روند بيكاري داشته اند واز آنجائيكه مخاطبين سازمان در  اين گروه  فراواني بيشتري دارند از نظر هزينه منفعت هم به صرفه است كه براي رفع دغدغه ملي سرمايه گذاري بيشتري در اين حوزه صورت  پذيرد . 

با توجه به این که در دولت يازدهم  رويكرد جديدي در حوزه آموزش  هاي فني و حرفه اي  بنام كار آفريني  كه در سند تحول هم موجود مي باشد، ایجاد شده است . لذا  با ايجاد بازارچه هاي كسب و كار در مدارس٬ با در نظر گرفتن مدل هاي  كسب و كار بعنوان يك موضوع اجرايي مي توان  زمينه همكاري هاي  مشتركي  را فراهم آورد.

موضوع بعدي که توسط مسوولان آموزش و پرورش مطرح شد برون سپاري در شاخه كار و دانش مي باشد كه در اين طرح ٬ آموزش  نظري در مدارس  و آموزش  عملي در مراكز دولتي و  غير دولتي سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور انجام پذيرد.

 


تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦ | ساعت درج خبر : ٠٨:٥٨ | تعداد نمایش خبر : 1859

صفحه اصلي|معرفي سازمان|پست الكترونيكي|تربيت مربي|منشور اخلاقي سازمان|English
بازديدکنندگان اين صفحه: 6849882 | بازديدکنندگان امروز: 19294 | کل بازديدکنندگان: 101657196 | بازديدکنندگان آنلاين: 8 | زمان بارگزاري صفحه: 0.3321 ثانيه