نسخه چاپي ارسال به دوست

علی اوسط هاشمی در دیدار با رئیس سازمان مدیریت بحران:
صیانت از حیات انسانی و سرمایه مردم به عنوان حق شهروندی با ارتقای مهارت میسر می شود

علی اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دیدار اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر صیانت از حیات انسانی و سرمایه مردم به عنوان حق شهروندی با ارتقای مهارت تأکید کرد.

به گزارش روابط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، هاشمی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان با اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور پیرامون پیشگیری از خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی با ارتقای مهارت دیدار و گفتگو کردند.

بنا براین گزارش، علی اوسط هاشمی، کشورمان را کشوری حادثه خیز دانست که با حوادث بسیاری در زمینه بلایای طبیعی و صنعت ساختمان روبرو بوده و خسارات زیادی را هر ساله متحمل می شود.

وی گفت: مقایسه آمار کشور با سایر کشورهای جهان در حوادثی از قبیل زلزله و اختلاف زیاد آن در زمینه تلفات انسانی و مادی لزوم ارتقای ضریب اصول فنی و مهارتی را به خوبی نمایان می کند که به عنوان«حق شهروندی» باید جدی تلقی شده و راهکاری برای آن اندیشیده شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور آمادگی و پیشگیری از بحران و مدیریت آن را با ارتقای مهارت ضرورت ملی دانست که معطوف به حقوق شهروندی است و گفت: این ضرورت باید به معرفتی منجر شود که عمومیت یافته و جامعه را به نیاز خود در این حوزه آگاه سازد.

هاشمی افزود: از تلفات ناشی از این قبیل حوادث باید درسی بیاموزیم که اراده ملی پشتیبان آن بوده و منجر به جریانی مصونیت زا در کشور شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر تعامل سازمان مدیریت بحران و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تأکید کرد و گفت: همکاری مبتنی بر ارتقای مهارت بین دو دستگاه می تواند ارتقای نظارت، مطالبه گری و جریان سازی را در کشور شکل دهد.

علی اوسط هاشمی، با اشاره به ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: این سازمان با داشتن 600 مرکز آموزشی ثابت، 5 هزار و 400 کارگاه آموزشی مجهز به امکانات و هجده هزار مربی در سطح کشور آمادگی دارد بر مبنای «پیشگیری از حادثه با آموزش مهارت»؛ ورود متکثر و متنوعی داشته باشد.

 

می توانیم استانداردهای شیوه مواجهه با بحران را تدوین کنیم

وی گفت اعتبار گواهی نامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگرفته از قابلیت جهانی آن است و افزود: یکی از مهم ترین وظایف این سازمان احصاء و تدوین استانداردهای قوی بر اساس نیاز جامعه و بازار کار است و آمادگی داریم در مقوله مدیریت بحران، پیشگیری از حوادث و تلفات ناشی از آن کانون های بحران کشور را شناسایی و برای آن استاندارد آموزش مهارت تدوین کنیم.

جایگاه دانش و نظارت در مدیریت بحران حایز اهمیت است

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، پیشنهاد کرد10 اولویت فراگیر که می تواند نقش کارساز و کلیدی در کاهش خسارات داشته باشد از سوی سازمان مدیریت بحران شناسایی و با کمک ابزار قانون و ضرورت های حقوق شهروندی استانداردهای مهارت آن ها آماده شود.

وی افزود: ایجاد ترس سودمند و آگاه کردن جامعه از تبعات ناشی از فقدان مهارت در حفظ سرمایه جانی، مالی و بهبود حال جامعه بسیار مؤثر است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد مهارت گفت: این گروه 40 درصد از مراجعین به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را تشکیل می دهند که راه دسترسی به اشتغال را در آموزش های مهارتی یافته اند.

 

اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور:

صدور مجوز اشتغال کارگران اتباع بیگانه منوط به داشتن گواهی نامه مهارت شود

در ادامه این دیدار، اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، ضمن قدردانی از نگاه مثبت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به مقوله مدیریت بحران و ورود به آن با نگاه ارتقای مهارت گفت: متأسفانه نگاه کشور به مدیریت بحران، مدیریت مقابله در زمان بروز حادثه است نه پیشگیری، در حالی که ریشه بسیاری از حوادث ساختمانی و شیوه رفتار مردم در مقابله با بحران، در فقدان مهارت و عدم آگاهی نهفته است.

وی تعامل با سازمان نظام مهندسی برای ساختمان سازی با کیفیت و تربیت کارگران ماهر را مهم دانست و گفت: نظارت بر ساختمان بر4 عامل: مکان یابی درست، مصالح استاندارد، کارگر ماهر و نظارت دقیق از سوی مهندسین و شهرداری ها استوار است.

 

90 درصد کارگران اتباع خارجی فاقد مهارت هستند

نجار افزود: 90 درصد کارگران اتباع خارجی شاغل در کشور فاقد مهارت هستند که آموزش مهارت به آنان در محیط واقعی کار باید انجام گیرد و تدبیری اندیشیده شود تا صدور مجوز کار برای این افراد از سوی وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، منوط به داشتن گواهی نامه مهارت باشد.

نجار عمده نیازهای آموزشی و مهارتی حوزه مدیریت بحران را آموزش رفتار صحیح به جامعه در برابر بروز حوادث    و آموزش مهارت در ساخت و ساز به کارگران دانست و گفت: رفتار در ارتباط با حادثه باید مدیریت شده و فرهنگ آن آموزش داده شود.

نجار ابراز امیدواری کرد با توجه به شناخت دو طرف از نیازهای آموزشی و مهارتی حوزه بحران و انعقاد تفاهم  نامه مشترک ارتقای مهارت در حوزه ساختمان و تربیت نیروی ماهر عملیاتی شود.

در این دیدار همچنین ناهید مسلمی، معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش صلاحیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از شناسایی 417 عنوان شغلی و حرفه تخصصی در زمینه مدیریت بحران از قبیل آمادگی در حوادث، تربیت امدادگر، راننده امدادگر و .... خبر داد و افزود: آمادگی همکاری با ستاد مدیریت بحران کشور در  تدوین استاندارد در بخش های: تخصصی مرتبط از جمله پیشگیری از حادثه، آموزش های عمومی برای ارتقای سطح آمادگی جامعه در حوادث و تربیت مربی امدادگر را داریم.


تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٥ دی ١٣٩٨ | ساعت درج خبر : ١٢:٣٩ | تعداد نمایش خبر : 1748
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: